Podczas korzystania z Moodle (a konkretnie z edytora wbudowanego w Moodle) za pomocą Internet Explorera zdarzają się problemy z wprowadzaniem polskich liter. Na przykład, kiedy chcemy wpisać literę „ł”, zamiast oczekiwanej litery pojawia się okienko z komunikatem „You must select text first!” Z czego to wynika i jak temu zapobiec?

Problem wynika z tego, że niektóre skróty klawiaturowe wykorzystywane przez edytor wbudowany w Moodle kolidują z kombinacjami klawiszy wykorzystywanymi do wpisywania polskich liter diakrytycznych. Chodzi konkretnie o skróty klawiaturowe, które wprowadzane są z klawiszami Ctrl oraz Alt. Niestety, przeglądarka Internet Explorer „myli” te skróty klawiaturowe z tymi wykorzystującymi prawy klawisz Alt. Przykładowo, edytor Moodle wykorzystuje kombinację klawiszy Ctrl+Alt+L do wstawiania hiperłączy, jednak kiedy korzystamy z Internet Explorera, to nawet kiedy wciśniemy prawy Alt+L, zostanie to również zinterpretowane jako wstawianie hiperłącza, zamiast polskiej litery „ł”.

Zmiany w pliku htmlarea.php

Wiersze do usunięcia w pliku htmlarea.php

Najprostszym sposobem wyeliminowania tego problemu jest usunięcie z edytora Moodle tych skrótów klawiaturowych, które mogą kolidować z polskimi literami diakrytycznymi. W pliku moodle/lib/editor/htmlarea/htmlarea.php należy odnaleźć sekcję zaczynającą się od wiersza zawierającego ten tekst (w moodle wersji 1.9.5 sekcja ta zaczyna się w linii 2261):

} else if (ev.ctrlKey && ev.altKey) {

Poniżej tego wiersza znajdują się wpisy dotyczące wszystkich skrótów klawiaturowych wprowadzanych z klawiszami Ctrl oraz Alt. Wystarczy usunąć wiersze zawierające litery, które w języku polskim występują ze znakami diakrytycznymi, czyli litery „o”, „a”, „l”, „n”, „s”, oraz „c”. Załączona ilustracja pokazuje wiersze, które należy usunąć.

Pozostaje mieć nadzieję, że kiedy w Moodle zostanie zaimplementowany nowy edytor WYSIWYG, wyżej opisany problem nie będzie już występował.

6 thoughts on “Polskie litery w Moodle

 1. Witam,
  Nie jestem pewien, co ma Pan na myśli „jak to wpisać”. Aby wyeliminować ten problem w edytorze, nie trzeba nic wpisywać, tylko usunąć kilka linii (wskazanych na ilustracji) w pliku htmlarea.php znajdującym się w katalogu /lib/editor/htmlarea/ w plikach aplikacji moodle. Zmiany tej można dokonać za pomocą dowolnego edytora tekstowego – można to zrobić bezpośrednio na serwerze lub pobrać ten plik (za pomocą programu do ftp) na komputer, wyedytować go za pomocą np. Notatnika, a następnie przesłać zmodyfikowany plik z powrotem na serwer, do katalogu /lib/editor/htmlarea/, nadpisując znajdujący się tam plik oryginalny.
  Mam nadzieję, że te wyjaśnienia wystarczą 🙂 Jeśli nie, to proszę o dokładne opisanie problemu.
  Pozdrawiam,
  Przemek Stencel

 2. Witam, działa świetnie, tylko siadł edytor WYSIWYG (nie ma go teraz). Ktoś miał taki problem?

 3. Panie Macieju, czy ten problem zdarzył się na platformie „Prymus”? Widzę, że już jest ok 🙂

 4. Jak odblokować funkcjonalności tak by uczniowie podczas wypełniania quizu mogli wpisać literę ć ?

  1. Powyższy post jest już bardzo wiekowy, pochodzi z 2009 roku i dotyczy starej wersji moodle. W tej chwili nie ma już problemów z prowadzaniem polskich liter.

   Natomiast jeśli chodzi o tę starą wersję moodle, to za możliwość wprowadzania litery ć odpowiedzialny jest ostatni wiersz zaznaczony czerwoną strzałką na ilustracji.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *