Nauczyciele, którzy od niedawna korzystają z Moodle, dość często zgłaszają się do mnie z problemem podobnym do tego: „Zadałam dwa pytania studentom. Dlaczego nie mogą odpowiedzieć na forum, twierdzą, że nie działa… a może ja coś zrobiłam nie tak?” W ogromnej części przypadków okazuje się, że chodzi o forum, które zawsze znajduje się w każdym nowo-zakładanym kursie, czyli „Forum aktualności”. Nie jest to błąd w Moodle, po prostu „Forum aktualności” pełni w kursach szczególną funkcję – jest ono przeznaczone na ważne ogłoszenia publikowane przez prowadzącego kurs. Ze względu na cel tego forum, ma ono trochę inne właściwości, niż pozostałe fora w kursach.

OgłoszenieNajważniejszą cechą tego forum jest to, że studenci nie mogą w nim publikować żadnych wiadomości, ani pisać ogłoszeń, ani odpowiadać na ogłoszenia opublikowane przez nauczyciela. Dlatego też, jeśli chcemy prowadzić ze studentami dialog, należy założyć w kursie inne forum i w nim opublikować swoje pytania do studentów. „Forum aktualności” jest zarezerwowane na komunikację jednostronną, „odgórną”.

Inną ważną cechą forum aktualności jest to, że wszyscy studenci są automatycznie zasubskrybowani na to forum, co oznacza, że wszystkie ogłoszenia, które zostaną w tym forum napisane przez nauczyciela, będą automatycznie wysyłane na skrzynki pocztowe wszystkich uczestników kursu. Co więcej, studenci nie mogą zrezygnować z tej subskrypcji (dlatego też nie należy z tego forum korzystać z byle powodu, żeby nie „zalewać” studentom skrzynek pocztowych wiadomościami, które zaczną oni uznawać za „spam”).

Blok "Najświeższe wiadomości"

Blok Najświeższe wiadomości

Kolejną cechą wyróżniającą forum aktualności jest to, że jest ono „połączone” z blokiem „Najświeższe wiadomości”. W bloku tym automatycznie pojawiają się powiadomienia o nowych wątkach, które pojawiają się w tym forum.

Oczywiście każdą z tych cech forum ogłoszeniowego można zmodyfikować, jednak warto korzystać z forum aktualności zgodnie z jego przeznaczeniem, a do pozostałych celów wykorzystywać inne, „normalne” fora. Założenie nowego forum może zająć kilka, kilkanaście sekund, a „wyłączanie” tych cech wyróżniających forum aktualności potrwa sporo dłużej.

Natomiast jeśli ktoś nie potrzebuje forum aktualności, może je po prostu usunąć. Hmmm, napisałem „po prostu”, a przecież ten post jest dla początkujących e-nauczycieli, więc należy się jeszcze odrobina wyjaśnienia. Kto próbował kiedyś usunąć forum aktualności z kursu, zauważył zapewne, że przy następnej wizycie w kursie forum to automagicznie się odradzało jak Feniks z popiołów. Rzecz w tym, że przed usunięciem tego forum należy usunąć blok „Najświeższe wiadomości”, wtedy dopiero będziemy mogli się tego forum pozbyć na dobre.