Kiedy nauczymy się już, jak tworzyć quizy w Moodle, po pewnym czasie zaczynamy czuć pewien niedosyt jeśli chodzi o rodzaje pytań, jakie można w quizie tworzyć. Chcielibyśmy stworzyć jakiś quiz, który nie składałby się tylko i wyłącznie z pytań wyboru, pytań z krótką odpowiedzią, pytań prawda/fałsz i pytań na dopasowywanie w pary. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że niektóre z tych rodzajów pytań kryją w sobie dużo więcej, niż na pierwszy rzut oka mogłoby się nam wydawać. Dobrym przykładem może być banalne – wydawałoby się – pytanie na dopasowywanie w pary, które, jeśli je odpowiednio zaprojektować, może stać się na przykład pytaniem na kategoryzację albo pytaniem na ustawianie w kolejności. Jednak najbardziej elastycznym rodzajem pytania (paradoksalnie, jest to również najczęściej przez nauczycieli ignorowany rodzaj pytania) jest pytanie typu „embedded answers (cloze)”.

Jestem w stanie zrozumieć, dlaczego ten typ pytania jest często przez nauczycieli omijany – aby stworzyć pytanie typu „cloze” trzeba pisać coś w rodzaju „kodu”, a to zniechęca. Warto jednak postarać się przełamać swoje opory i nauczyć się tworzenia pytań typu „cloze”, ponieważ jest to najbardziej chyba elastyczny rodzaj pytania w Moodle – przy odrobinie wyobraźni można z nim zrobić naprawdę cuda. Pokażę kilka przykładów różnych pytań, które można stworzyć, wykorzystując pytanie typu „cloze”.

Tekst z lukami

Tekst z lukami

Najbardziej oczywistym zastosowaniem tego typu pytania jest tworzenie tekstu z lukami, takiego jak na ilustracji po prawej stronie:

ustawianie słów w zdaniu

ustawianie słów w zdaniu

Jednak wychodząc odrobinę poza schemat, możemy użyć pytania „cloze”, aby stworzyć zadanie polegające na ustawianiu słów w zdaniu:

Dopasowywanie fotografii do nazw i tekstów

Dopasowywanie fotografii do nazw i tekstów

Można go również użyć do stworzenia pytania polegającego na dopasowywaniu kilku zestawów elementów. Ilustracja po prawej demonstruje pytanie, w którym studenci mają za zadanie dopasować fotografie planet do nazw planet oraz do tekstów opisujących te planety:

Krzyżówka

Krzyżówka

A jeśli mamy wolne popołudnie (bo zajmie nam to trochę czasu), to możemy się nawet pokusić o stworzenie krzyżówki wykorzystując pytanie typu „cloze”:

Plik pomocy na temat pytań cloze

Plik pomocy na temat pytań cloze

Mam nadzieję, że powyższe przykłady przekonały Cię, że warto nauczyć się tworzenia pytań „cloze”, mimo, że nie jest to zbyt łatwe. Na szczęście, podczas dodawania pytania możemy skorzystać z pliku pomocy, w którym znajdziemy szczegółowe wyjaśnienia, jak ten typ pytania należy tworzyć. Wyjaśnienia są dość skomplikowane (bo też ten typ pytania kryje w sobie sporo możliwości), ale warto przez nie przebrnąć.