Moodle od dawna oferowało format kursu promujący nauczanie „społecznościowe”, ale nie oszukujmy się, format „towarzyski” (bo o nim mowa) miał bardzo wąskie zastosowania. Tak naprawdę sprawdzał się tylko w przypadkach, kiedy zależało nam na tym, żeby kurs składał sie de facto z jednego forum dyskusyjnego. Możliwe wprawdzie było również dodawanie do takiego kursu innych zasobów i aktywności, ale nie było to zbyt wygodne (a co za tym idzie – zbyt popularne) rozwiązanie.

Dlatego myślę, że warto śledzić rozwój nowego „społecznościowego” formatu kursu, nazwany „eCommunity”, który jest aktualnie tworzony dla REMC (Regional Education Media Center) Association of Michigan i – kiedy już będzie gotowy – zostanie prawdopodobnie udostępniony w repozytorium dodatków do Moodle.

Format ten działa na zasadzie trochę podobnej do portali społecznościowych (m.in. do tego portalu na F) – strona kursu jest „tablicą”, na której umieszczamy w kolejności chronologicznej wpisy. Przy czym wpis może być wyłącznie wiadomością, ale może też zawierać (podpięte jako coś w rodzaju załączników) zasoby i aktywności dostępne w Moodle. Bardzo ciekawy pomysł :-)

Dyskusja na temat tego formatu na forum moodle.org: https://moodle.org/mod/forum/discuss.php?d=271359

Warto też zobaczyć animacje prezentującą format e-Community: