Dzisiejszy wpis nie będzie typowo o Moodlu, ale mam nadzieję, że też będzie przydatny dla Moodlerów. Tworząc kursy e-learningowe lub „ubierając” platformę często potrzebujemy fotografii i korzystamy wtedy ze zdjęć na wolnych licencjach lub z kolekcji „stockowych”. Niestety, na witrynach stockowych są najczęściej dwie możliwości zakupu zdjęć – albo pojedynczo, albo na zasadzie subskrypcji, która pozwala nam miesięcznie pobrać określoną liczbę fotografii.

Obie te możliwości mają swoje plusy dodatnie, ale też plusy ujemne ;-) Zakup pojedynczych zdjęć daje nam większą swobodę, pobieramy zdjęcia wtedy, kiedy ich potrzebujemy i tyle zdjęć, ile potrzebujemy. Jednak koszt zakupu wychodzi relatywnie drożej niż w subskrypcji, szczególnie jeśli potrzebujemy zdjęć w dużym formacie (bo często stawki są różne dla różnych rozmiarów fotografii).

Z kolei subskrypcja wychodzi taniej za zdjęcie, najczęściej też możemy pobrać zdjęcia w dowolnym rozmiarze, ale przydaje się ona wtedy, jeśli akurat potrzebujemy do jakiegoś projektu większej liczby fotografii – można na przykład wykupić subskrypcję na 25 zdjęć dziennie, co w miesiącu daje nam możliwość pobrania prawie ośmiuset fotografii (są też oczywiście subskrypcje mniejsze). Ale oczywistym problemem jest kwestia dobrego oszacowania zapotrzebowania na fotografie do aktualnie realizowanego projektu. A przy tym trzeba się liczyć z często stosowanym ograniczeniem licencyjnym (z którego nie wszyscy zdają sobie sprawę), że zdjęcia pobrane w ramach subskrypcji trzeba wykorzystać do realizacji projektu w czasie, kiedy subskrypcja jest aktywna. Nie można więc pobierać zdjęć „na zapas” do projektów, które będziemy realizować dopiero za jakiś czas.

Natomiast jakiś czas temu znalazłem fajny sposób na to, żeby korzystać z plusów obu tych modeli, a nie doświadczać ich minusów :-) Raz na jakiś czas (czasem raz w roku, czasem dwa razy) serwis Depositphotos oferuje swoje zdjęcia w mocno przecenionych pakietach po 100 lub 200 sztuk. Ale warunki tej oferty są po prostu fantastyczne. Wykupiony pakiet jest ważny przez rok* i w tym czasie można z niego korzystać w dowolny sposób, więc jeśli potrzebujemy, możemy pobrać sobie tylko jedno zdjęcie na tydzień, albo jednorazowo pobrać większą liczbę fotografii. A cena jest naprawdę okazyjna, bo przy pakiecie 200 zdjęć wychodzi 80 centów za zdjęcie, na dodatek – uwaga – niezależnie od rozmiaru! A dodatkowo jeśli nawet aktualnie nie potrzebujemy fotografii, to możemy wykupić pakiet, ale aktywować go dopiero za jakiś czas (a rok na wykorzystanie pakietu zaczyna biec nie od chwili jego zakupu, ale od daty aktywacji).

Od kilku lat, kiedy tylko pojawia się ta oferta, to wykupuję sobie jeden lub kilka takich pakietów (zależnie od tego, ile przewiduję, że będę w najbliższym czasie potrzebował fotografii), a potem przez kolejny rok albo dwa je wykorzystuję. Dzięki temu, od dawna nie zapłaciłem za żadne zdjęcie więcej niż 80 centów :-)

A teraz, po tym przydługim wstępie, czas dojść do sedna dzisiejszego wpisu – właśnie teraz obowiązuje ta promocja! Jeszcze przez tydzień. Znajdziesz ją w serwisie MightyDeals (MightyDeals to taki groupon dla wszelkiej maści grafików, web developerów i tym podobnych).

*EDIT 2017.03.27: aktualna promocja jest na pakiet bezterminowy :-)