Moodle pozwala w bardzo elastyczny sposób zarządzać uprawnieniami użytkowników. Istnieje kilka predefiniowanych ról (nauczyciel, nauczyciel bez praw edycji, student, itd.), ale administrator może tworzyć również inne, specyficzne role potrzebne w danej szkole czy uczelni. Dodatkowo, nauczyciel prowadzący kurs może przypisywać role nie tylko w kursie, ale również lokalnie, w konkretnym elemencie kursu, dzięki czemu może na przykład wybranym studentom w konkretnej aktywności nadać uprawnienia nauczyciela bez praw edycji. Co więcej, można nie tylko lokalnie przyznawać rolę, ale również lokalnie modyfikować definicję roli, dzięki czemu nauczyciel może w konkretnym elemencie kursu nadać studentom odrobinę wyższe (lub niższe) uprawnienia niż by to wynikało z definicji roli „student”.

Ale wiadomo, niezależnie od tego, jak bardzo jakieś narzędzie jest elastyczne, zawsze się znajdzie ktoś, kto będzie potrzebował jeszcze większej elastyczności :-) Niedawno zgłosił się do mnie wykładowca, który potrzebował w jednym forum dyskusyjnym nadać jednemu wybranemu studentowi jedno konkretne uprawnienie.

Zastanawialiśmy się nad rozwiązaniem tego w taki sposób, żeby nadać temu studentowi w tym forum rolę nauczyciela bez praw edycji, a następnie zmodyfikować tę rolę lokalnie usuwając z niej wszystkie uprawnienia z wyjątkiem tego jednego, które było potrzebne. Niestety, okazało się, że rola nauczyciela bez praw edycji (nie zmodyfikowana) też będzie w tym forum potrzebna, więc zaczęliśmy się zastanawiać, czy może nie wykonać takiego manewru z rolą managera, kiedy nagle przyszło olśnienie… :-)

Zamiast tak kombinować, administrator może przecież stworzyć na platformie pustą rolę. Nazwać tę rolę można po prostu „pusta rola”, albo trochę ciekawiej, np. „Fantomas”, „Joker”, czy (bardziej na czasie) „Jaqen H’ghar”, ale ważne, żeby nie przypisywać tej roli żadnych uprawnień. Serio, żadnych. Nauczyciele będą mogli ją wtedy w swoich kursach wykorzystać w różnych celach. Co więcej, w różnych miejscach (nawet w ramach tego samego kursu) może ona być wykorzystana w różnych celach. Przykładowo, w wybranym forum można Jasiowi Kowalskiemu nadać uprawnienia do oceniania postów innych studentów (ale tylko Jasiowi i nie nadając mu żadnych innych uprawnień), a w wybranym kwestionariuszu można nadać Małgosi Kowalskiej uprawnienia do przeglądania wyników (ale również tylko jej i również tylko to jedno uprawnienie). Wystarczy tę pustą rolę przypisać lokalnie wybranej osobie i również lokalnie ją zmodyfikować.

PS

Mówiłem o tej „sztuczce” w swojej prezentacji na konferencji MoodleMoot, ale parę osób, które nie były na konferencji, prosiło mnie o wyjaśnienie, o co chodziło z tym Fantomasem w prezentacji (slajdy 24-27 w prezentacji „Czy wiesz, że?… Sztuczki, kruczki i niespodzianki w Moodle„). Więc wyjaśniłem :-) A jako bonus dorzucam scenę, w której Jaqen zmienia twarz: