Wczoraj Martin Holmes i Stewart Arneil ogłosili, że najnowsza wersja ich oprogramowania do tworzenia interaktywnych quizów, Hot Potatoes, dostępna jest na licencji bezpłatnej (freeware). Dla użytkowników Moodle jest to o tyle ciekawa informacja, że dzięki temu można będzie bez ograniczeń wykorzystywać quizy stworzone za pomocą programu Hot Potatoes w kursach w Moodle.

Hot PotatoesCzym jest Hot Potatoes? Jest to tak naprawdę nie jeden program, a zestaw kilku programów umożliwiających tworzenie interaktywnych quizów. Dla użytkowników Moodle są to programy interesujące dlatego, że umożliwiają one stworzenie kilku typów quizów niedostępnych w Moodle, a dzięki modułom HotPot oraz QuizPort quizy te mogą być następnie umieszczone w kursie w Moodle. Co więcej, moduły HotPot i QuizPort zapewniają raportowanie wyników studentów wykonujących quizy Hot Potatoes, wprawdzie nieco mniej szczegółowe niż raportowanie wewnętrznych quizów Moodle, ale jednak.

Jakie quizy można wykonać za pomocą Hot Potatoes, które nie byłyby możliwe do stworzenia bezpośrednio w Moodle? Dużą zaletą Hot Potatoes jest to, że umożliwia stworzenie krzyżówki oraz ćwiczeń polegających na ustawianiu we właściwej kolejności słów w zdaniu, ćwiczenia na dopasowywanie w pary mogą być tworzone w formie „przeciągnij i upuść”, a nie tylko z wykorzystaniem list rozwijanych, jak to jest w Moodle. Ciekawą opcją tego programu są również quizy będące niejako hybrydą pomiędzy pytaniami wyboru i pytaniami z krótką odpowiedzią. Kiedy student przystępuje do takiego „hybrydowego” quizu, najpierw otrzymuje pytania w formie „krótka odpowiedź” i jego zadaniem jest wpisanie odpowiedzi. Jeśli wykorzysta limit prób ustalony przez nauczyciela i nadal nie uda mu się tego zrobić poprawnie, to te same pytania są mu przedstawiane w formie pytań wyboru.

Wiele osób korzystających z Moodle zna i wykorzystuje program Hot Potatoes, jednak często dzieje się to (a przynajmniej działo się do tej pory) wbrew licencji tego programu. Do końca sierpnia program ten nie był darmowy. Można go było wprawdzie pobrać za darmo ze strony hotpot.uvic.ca, ale quizów stworzonych za jego pomocą nie można było ot tak umieszczać w Moodle. Licencja Hot Potatoes wymagała mianowicie, aby wszystkie quizy stworzone za jego pomocą były bez żadnych ograniczeń dostępne w internecie. Bez ograniczeń, a więc również bez konieczności logowania się, a kursy w Moodle dostępne są tylko po zalogowaniu, a często konta zakładane są tylko dla wybranych osób (na przykład studentów uczelni, do której należy dana instalacja Moodle). Jeśli chcieliśmy umieszczać nasze quizy w kursach Moodle, należało wykupić licencję komercyjną programu Hot Potatoes. Od wczoraj to ograniczenie zostało zniesione.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na inny program zespołu Halfbaked Software, który został „udarmowiony” równocześnie z Hot Potatoes. Jest to Quandary, program umożliwiający tworzenie ćwiczeń decyzyjnych, tzw. „action mazes”.