Zastanawiałeś się kiedyś, że fajnie byłoby móc tworzyć pytania do quizu bez połączenia z internetem? A może musiałeś kiedyś szybko stworzyć dużą pulę pytań do quizu i zastanawiałeś się, jak by to zrobić najefektywniej? Wielokrotne przeklikiwanie przez ekran edycji pytania, kiedy musisz stworzyć kilkadziesiąt (lub kilkaset) pytań na raz jest – delikatnie mówiąc – niewygodne.

Można oczywiście skorzystać z któregoś z formatów tekstowych i zaimportować pliki do quizu w Moodle. Najprostszym z tych formatów jest Aiken, ale ma niewielkie możliwości – służy właściwie tylko do tworzenia pytań wyboru i to bez takich „fanaberii” jak informacja zwrotna (auć!). GIFT jest dużo bardziej elastyczny – pozwala tworzyć różne rodzaje pytań, nie tylko wyboru, pozwala do nich dodawać informację zwrotną, itp. – ale jest przez to bardziej skomplikowany. No i sporym minusem tych formatów tekstowych (przynajmniej dla „normalnego” nauczyciela, o geekach nie mówimy) jest ich wrażliwość – wystarczy dać gdzieś zbędną spację, nacisnąć zbyt często ENTER, albo zapomnieć użyć KAPITALIKÓW i może się okazać, że podczas importu wywali nam błąd.

Ale jest nadzieja dla osób, które marzą o zewnętrznym edytorze pytań quizowych, który umożliwiałby szybkie tworzenie wielu pytań! :-)

Jedną z często instalowanych wtyczek do Moodle jest moduł HotPot, pozwalający podpiąć do kursu w Moodle ćwiczenia wykonane za pomocą popularnego jakiś czas temu programu Hot Potatoes. Sam program Hot Potatoes pozwala na tworzenie kilku rodzajów ćwiczeń niedostępnych w Moodle, na przykład krzyżówek. Ciekawą opcją jest też pytanie hybrydowe, które w pierwszym momencie jest pytaniem z krótką odpowiedzią, ale jeśli student kilkukrotnie nie poradzi sobie z tym pytaniem, to automagicznie zmienia się ono w pytanie wyboru. Z drugiej strony, jest to już program wiekowy, nie jest już rozwijany i to widać na pierwszy rzut oka, kiedy się zobaczy ćwiczenia stworzone za jego pomocą. Ale nie o tym miałem pisać…

Moduł HotPot ma młodszego brata, często niezauważanego (taka pewnie dola młodszych braci). Format importu HotPot (bo o nim mowa) pozwala na „zasysanie” do Moodle pytań stworzonych za pomocą programu Hot Potatoes, i to w taki sposób, że stają się one „natywnymi” pytaniami Moodle. A tworzenie pytań w Hot Potatoes jest łatwe, szybkie i przyjemne, a poza tym można tworzyć pytania różnego rodzaju, począwszy od pytań wyboru (jedno- i wielokrotnego), pytań z krótką odpowiedzią, pytań na dopasowywanie, a nawet tekstów z lukami. Można też dodawać informację zwrotną do błędnych (i dobrych też) odpowiedzi.

Aby zainstalować format importu HotPot, nasza instalacja Moodle musi mieć również zainstalowaną wtyczkę (starszego brata) HotPot, ale jeśli nawet nie zamierzamy w kursach umieszczać quizów Hot Potatoes, a jedynie wykorzystywać ten program jako zewnętrzny edytor pytań, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samą wtyczkę HotPot po zainstalowaniu dezaktywować, a korzystać jedynie z funkcji importu.