Coraz częściej można natknąć się w internecie na materiały filmowe, które warto wykorzystać na swoich zajęciach. Wiele takich materiałów można znaleźć np. na YouTube – znajdują się tam nie tylko śmieszne filmiki umieszczone tam przez znudzonych nastolatków ;-), ale również na przykład fragmenty programów BBC, czy wykłady uniwersyteckie. Kiedy znajdziemy taki „rodzynek” na YouTube, możemy oczywiście po prostu podać studentom adres internetowy (url) do tego filmu, ale możemy też „wkleić” taki film do naszego kursu w moodle, czy to do zasobu, do książki, do quizu, czy na forum. Jak to zrobić?  Poniższe instrukcje wyjaśniają, jak wkleić film do wiadomości na forum dyskusyjnym. Jako przykładu używam filmu „Web 2.0 … The Machine is Us/ing Us„.

odnajdź kod embedNa stronie z filmem odnajdujemy polecenie „Embed” wraz z kodem html, który umożliwia zagnieżdżenie filmu na stronie internetowej poza YouTube (czyli na przykład w naszym kursie). Uwaga! W przypadku niektórych filmów brak jest polecenia „embed” – oznacza to, że autor filmu nie wyraził zgody na umieszczanie go poza serwisem YouTube.

Skopiuj kodKlikamy na kodzie html, żeby go zaznaczyć, a następnie klikamy na nim ponownie, tym razem prawym klawiszem myszy, żeby przywołać menu kontekstowe i kopiujemy kod.

Teraz przechodzimy do okna, w którym piszemy naszą wiadomość na forum. Ważne jest, żeby na tym etapie napisać już pełną treść wiadomości, ponieważ po wklejeniu filmu lepiej już tej wiadomości nie edytować. Każda edycja wiadomości z wklejonym filmem niesie niebezpieczeństwo wprowadzenia błędów do kodu odpowiedzialnego za wyświetlanie filmu. Dobrze jest sobie w tej wiadomości zaznaczyć miejsce, gdzie powinien się znaleźć film (na poniższej ilustracji to miejsce oznaczone jest „XYZ”).

Po napisaniu całej wiadomości i zaznaczeniu miejsca, gdzie chcemy wkleić film, przechodzimy w tryb edycji kodu html.

W kodzie należy teraz odnaleźć swój „znacznik” (czyli w tym przykładzie tekst „XYZ”)…

… i zamiast niego wkleić kod html skopiowany ze strony YouTube.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że rozmiary filmu wklejanego z YouTube do własnej witryny są trochę mniejsze niż oryginalne wymiary w serwisie. Nie wiadomo, dlaczego YouTube przyjęło taką zasadę, że filmy wklejane na zewnętrzne witryny są mniejsze, ale łatwo to zmienić – Daniel Scocco pisze, jak to zrobić.

Teraz najlepiej, nie wracając ponownie z trybu podglądu html do podglądu normalnego, od razu wysłać wiadomość na forum. Efekt będzie wyglądał tak, jak na ilustracji obok. Film został wklejony do naszego kursu i studenci mogą go odtwarzać bezpośrednio w kursie, bez konieczności przechodzenia do serwisu YouTube.

(Ważne: opisany powyżej sposób na wklejanie filmu do kursu e-learningowego nie będzie działał, jeżeli administrator platformy moodle nie przyzna użytkownikom uprawnienia „Trust submitted content„)

(Artykuł przeniesiony z blogu Edukacja-Online.pl)